13.08.2025

Think Tankiin osallistujat Vilna 2025

Suomesta viisi mukaan Think Tankiin 

Baltic In/dependence Think Tank 2025 järjestetään Vilnassa lokakuussa. Kansainväliseen dramaturgien ja näytelmäkirjailijoiden työpajaan osallistuu Suomesta viisi tekijää, joiden matka- ja majoituskustannuksista vastaa TINFO. Mukaan avoimen haun kautta haki ja valittiin Rasmus Arikka, Juhana von Bagh, Katariina Numminen, Pauli Patinen ja Emil Santtu Uuttu.
 
Osallistujia tulee olemaan Latviasta, Liettuasta, Virosta ja Suomesta (2-5/maa). Teemana ovat mm. näytelmäkirjailijoiden edellytykset tehdä taiteellista työtä ja kansainvälinen yhteistyö.
 
Think Tank pidettiin marraskuussa 2023 Riiassa ja kesäkuussa 2024 Tartossa. Työpajan aikaan 7.-10.10.2025 Vilnassa järjestetään kansainvälinen Sirenos-festivaali. 

Sinua voisi kiinnostaa

Kansainvälisyys Näytelmät Kirjailijat Festivaalit Uutiset Drama Työpajat