30.03.2021
Ehdokkaat Vuoden teatterinäyttelijäksi on valittu
Esittävien taiteiden alan palkinnot jaetaan maanantaina 26.4.2021. Koronatilanteesta johtuen palkitsemisjuhlaa ei järjestetä, mutta yhteensä 11 järjestöä jakaa 19 palkintoa.
Näyttelijäliitto on yksi niistä. Liiton hallitus haluaa huomioida myös tämän poikkeuksellisen ajan – teatterivuoden 2020 – onnistumisia järjestämällä Vuoden teatterinäyttelijästä jäsenäänestyksen. Vaikka vuosi oli rankka taiteilijoille, mahtui siihen myös paljon onnistumisia, monia hienoja ensi-iltoja – teatteria esitettiin yleisölle sekä livenä että striimattuna.
Liiton hallituksen valitsema palkintoraati on valinnut tämän vuotiseen äänestykseen liiton jäsenten tekemistä ehdotuksista seuraavat kuusi ehdokasta:
Markku Haussila,
Hindley / Humiseva harju – Helsingin Kaupunginteatteri, Scream The Love Story - Teatteri Jurkka
Saska Pulkkinen,
Nimirooli / Hamlet – Tampereen Työväen Teatteri
Wenla Reimaluoto,
Lahja / Punaorvot – Helsingin Kaupunginteatteri
Helena Rängman,
Nimirooli / Evita – Seinäjoen kaupunginteatteri
Johanna af Schultén,
Antonius / Julius Caesar – Klockriketeatern och Sirius Teatern
Timo Torikka,
Lehman-trilogia – Teatteri Metamorfoosi, Espoon Kaupunginteatteri, Tampereen Työväen Teatteri, Suomen Kansallisteatteri
Äänestystulos julkistetaan heti palkitsemisen jälkeen liiton kotisivuilla ja facebookissa.
Tutustu ehdokkaisiin & lähetä terveisiä:
https://www.nayttelijaliitto.fi/ehdokkaat/
Lisätietoa
Risto Autio, puheenjohtaja 040 190 2286
Elina Kuusikko, toiminnanjohtaja 040 835 9587