12.09.2011
Nordisk träff för kulturproducenter i Helsingfors 10-11.10.2011
Kom och träffa kolleger från hela Norden! På träffen presenteras goda exempel på hur man arbetar med kultur i andra sektorer i samhället, t.ex. hur cirkuskonstnärer samarbetat med kvantfysiker och hur TILLT i Sverige arbetar med att ta reda på företagens behov och matchar dem med kulturaktörer. Som deltagare har du också möjlighet att utveckla en projektidé med nordiska kolleger och att testa den på potentiella finansiärer.
Program
må 10.10 Nordiska samarbeten och utveckling av projektidéer
8.30 Kaffe & te
9.00 Start
9.20 Casepresentationer - Kultur i andra sektorer, 6 nordiska exempel
12.30 Lunch till självkostnadspris
13.30 Advisory ring - en metod för idéutveckling
14.15 Förädla din projektidé i mindre grupper med nordiska kolleger
17.30 Middag med program
19-21 Förberedning av ”pitch” inför morgondagen
ti 11.10 Idépresentationer med expertpanel
8.30 Kaffe och te
9.00 Testa din projektidé med möjliga finansiärer, Presentationer, feedback och diskussion med bl.a. nordiska finansiärer, Svenska Kulturfonden, Suomen kulttuurirahasto och Finnvera.
11.30 Lunch till självkostnadspris
12.30 Testa din projektidé med möjliga finansiärer fortsätter
15-16 Avrundning
16- Workshop och fest
Deltagaravgift
Middag må 10.10, 20€
Fest inkl. middag ti 11.10, 20€
Programmet är avgiftsfritt.
Anmälan senast 30.9
Mer info och anmälan via http://blogg.produforum.fi/nordmatch
Plats: Metropolia, Bulevarden 31, Helsingfors
Seminariet arrangeras av Produforums riksomfattande projekt i samarbete med Taivex, Sillanrakentajat, Novia och Metropolia.
Samma vecka har nätverket ENCATC för kultuproducentutbildningar i Europa sin årliga konferens 12-14.10 på Metropolia i Helsingfors. Konferensen i år går under namnet Culture forecast och behandlar urban kultur, nya publikgrupper och nätverkan ur ett framtidsperspektiv. Konferensen är öppen för kulturproducentstuderande, lärare och yrkesverksamma inom kulturproduktion. Sista anmälningsdagen är 23.9. Mera info http://encatc.org/.
Också det nordiska nätverket för kulturproducentutbildningar KULT håller sitt årliga möte i Helsingfors och kommer att delta både i NordMatch och på ENCATC.